پنج شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
 

نگرانی مردم روستای دیندارلوی قره بلاغ از رانش زمین + تصاویربه گزارش شهرداری قره بلاغ به نقل از تسنیم، چندسالی است که رانش زمین و ایجاد شکافت زمین در روستای دیندارلو از توابع بخش ششده و قره بلاغ مطرح است.

براساس این حادثه که به اعتقاد کارشناسان مهم‌ترین علت آن نیز برداشت بی‌رویه آب و کاهش شدید سفره‌های زیرزمینی است شکاف‌های زمین و ایجاد حفره‌ها در آن روز به روز در حال گسترش است و در دوسال گذشته نیز افزایش یافته است.

این حفره‌ها از طرف کوه‌های اطراف شروع و به سمت روستا در حال حرکت است و به نزدیکی منازل مسکونی رسیده و موجب ترس و وحشت مردم شده و در بخشی از مناطق روستا نیز توسط بنیادمسکن ساخت و ساز ممنوع شده است.

ایجاد حفره‌ها و نشست‌ها در برخی نقاط زمین باعث شده کشاورزان از کشت محصولات خودداری کنند،همچنین ایجاد شکاف‌ها در برخی از بافت‌های مسکونی باعث ممنوع شدن ساخت و ساز در منطقه و  عدم انجام طرح‌ها و برنامه‌ عمرانی  شده است.

به اعتقاد کارشناسان رانش زمین پدیده‌ای معمولی است و بیشتر در بخش‌های کوهستانی استان فارس از جمله سد درودزن و شهرستان سپیدان اتقاق می‌افتد و علت آن نیز رطوبت زیاد، جذب آب زیاد و دفع کم است که با فشار روی رانش اتفاق می‌افتد.

خبرگزاری تسنیم با توجه به اهمیت موضوع به آخرین وضعیت این پدیده در روستای دیندالوی شهرستان فسا پرداخته است.

در این زمینه معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان فسا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به اظهارنطر کارشناسان سازمان آب پدیده شکاف‌های ایجاد شده زمین در روستای دیندارلو بیشتر براثر برداشت بی‌رویه آب اتفاق افتاده است.

محمد سمیع‌پور با اشاره به بازدید کارشناسان مختلف زمین‌شناسی از منطقه و بازدید آخر مدیربحران استانداری فارس از منطقه تصریح کرد: در حال حاضر بخش زمین‌شناسی دانشگاه شیراز تحقیقات لازم در این زمینه را با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان آغاز کرده است.

وی افزود: پس از تحقیقات مختلف پژوهشگران دانشگاه شیراز و اعلام نتیجه، علت اصلی ایجاد شکافت در روستای دیندارلو مشخص می‌شود.

معاون استاندارفارس به موضوع جابجایی این روستا اشاره کرد و گفت: قبل از هر تصمیم در جابجایی روستا باید منتظر نتایج علمی تحقیقات دانشگاه شیراز بود تا پس از آن تصمیم قطعی توسط مسئولان گرفته شود.

فرماندار فسا خاطرنشان کرد: اظهار نظر بخش زمین‌شناسی دانشگاه شیراز است که مشخص می‌کند روستای دیندارلو قابلیت سکونت داشته و یا دیگر نباید ساخت و ساز در آن انجام شود.

وی به موضوع ایجاد شکاف‌های زمین در روستای دیندارلو اشاره کرد و گفت: در دوسال گذشته این موضوع بیشتر نمود پیدا کرده و شکاف‌های ایجاد شده از ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری تا عمق دو متری پیش رفته است به‌طوری که زمین کامل شکاف برداشته شده است.

وی بیان کرد: در برخی نقاط نیز شکاف‌ها به منازل رسیده و به بافت مسکونی نزدیک است و امید است با انجام امورعلمی وضعیت این روستا و اهالی ساکن در آن تعیین تکلیف شوند.


  ارسال شده در:  ۷ خرداد ۱۳۹۴  |    بدون نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *